Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Sv. GEORGİ KİLİSESİ | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Sv. GEORGİ KİLİSESİ

Sv.Georgi Kilisesi Edirne'nin kuzey-doğu bölgesinde Kıyık barutluk mahallesinde bulunmaktadır. Bir zamanlar şehrin bu bölgesinde genellikle Bulgar asıllı vatandaşlar oturmaktaydı. Kilisenin temeli 23 Nisan 1880 yılında atılmış ve aynı yıl inşaatı tamamlanmıştır. Kilisenin yapımı, Sultan II. Abdülhamit’in izni ve zamanın Edirne valisi Rauf paşanın yardımları sayesinde gerçekleşmiştir.Bulgar Kilisesinin planı üç gemili şeklinde olup, Bulgar genç Rönesansına özgü plan karakteri taşımaktadır. Önemli büyüklükteki inşaat alanı 320 m²dir. 1940 yılına kadar Bulgar vatandaşları olan papazlar kilisede görev yapmışlardır. Daha sonra İstanbullu Bulgar asıllı papazlar bu görevi sürdürmüşlerdir. Bu papazlar arasında; Dimitri Mihaylov ve Mihayil Dimitrov ve Papaz Venko sayılabilir.


Sv.Georgi Kilisesinin restorasyonu için 2001 yılında proje hazırlandı. Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyetleri arasında 2002-2003 tarihlerinde imzalanan kültürel değerler taşıyan taşınmaz mirasın korunması protokolü çerçevesinde ve Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün Edirne'de bulunan Doğal ve Kültürel Zenginliklerin Korunması Komisyonunun aldığı karar gereğince Türk yetkili makamları resmi izinleri ile Kilisenin restorasyonuna başlanmıştır. 


12 Eylül 2003 tarihinde Mimarlar Odası Başkanı Mimar Ali Erol ile restorasyonun yapılması için bir anlaşma imzalanmıştır. Restorasyon çalışmaları 1 Kasım 2003 tarihinde başlanmış ve 30 Nisan 2004 tarihinde tamamlanmıştır. Bu çalışma sırasında İkonlar Platformu, İkonlar, Amvon ve Taht da restorasyon görmüşlerdir. 


Kilise restorasyondan sonra 09 Mayıs 2004 tarihinde Bulgar ve Türk yetkililerin katılımı ile resmi açılış töreni yapılarak Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Simeon Sakskoburgotski'nin katılımı ile ibadete açılmıştır.

1195 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll