Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Yağlanma | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Yağlanma

Yağ dökünürken önce sağ elle sol omuza, göğse, kol ve kıspete yağ sürülür. Sonra sol elle aynı şekilde tekrar edilir...Yağlanmada Usul


Güreşlerde eşleştirme yapılıp cazgırın duasının bitiminden sonra güreşlerin başlayabilmesi için pehlivanların yağlanması gerekmektedir. Bu işlemler ise şu şeklide olmaktadır.


Er Meydanında güçlerini denemeye karar vererek soyunup kıspet giyen pehlivanlar, içleri yağ ve su doldurulmuş kazanlarda yağlanırlar. Yağ dökünürken önce sağ elle sol omuza, göğüse, kol ve kısbete yağ sürülür. Sonra sol elle aynı şey yapılır.Pehlivanlar kazan başında birbirlerini de yağlarlar.


Kapışma sırasında yağlanmak ihtiyacını duyan pehlivanlar, ellerinde ibrikle meydanda dolaşmakla olan yağcılardan yağ isteyebilirler. Ancak yağa ve yüzünü silmek için yanlarında bulunması gereken beze tekrar ihtiyaç duyan güreşçinin bu işlemi yapabilmesi için rakibin izin vermesi gerekmektedir. Bu da töreden sayılmakladır.


Karşılaşma kızışmıssa ve pehlivanın biri zaman çalmak, dinlenmek için yağı, suyu bahane ediyorsa rakibi haklı olarak buna karşı çıkabilir ve buna izin vermeme hakkına sahiptir.

930 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll