Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Edirneye Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi
Edirneye Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye ile çevrelenmiş konumu nedeniyle adeta bir medeniyetler beşiği olan Edirne, aynı zamanda ülkemizin en sakin ve huzurlu kentleri arasında yer alıyor. Peki Edirne’ye yerleşmek isteyenleri neler bekliyor? İşte cevapları…

 

Türkiye’nin En Avrupai Şehirlerinden Biri

 

Marmara Bölgesi’nin kuzeybatısında; Yunanistan ve Bulgaristan arasında konumlanmış olan Edirne, bu özelliğinden dolayı hem kültür hem mimari hem de insanları açısından oldukça Avrupai bir kent olmakla birlikte şehrin 170.000’i aşan nüfusunu Anadolu yerlileri ile beraber Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya göçmenleri oluşturuyor. Hem bu yüzden hem de farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış köklü geçmişinden dolayı kentte; kilise, sinagog ve cami gibi birbirinden değişik inanç türlerinin ibadethanelerine rastlamak mümkün. Haliyle Edirne temel olarak çok kültürlü, çok dinli ve çok renkli Avrupai bir şehir olarak tanımlanabilir.

 

Kent merkezi küçük olduğu için her yere yürüyerek ulaşılabiliyor. Şehrin merkezinden yürüyerek ulaşımın mümkün olmadığı noktalara ise minibüs ve otobüslerle kısa sürede varılabiliyor. Edirne’nin merkezi her ne kadar küçük bir alanı kaplasa da tarihi yapı bakımından oldukça zengin natifler içeriyor. Selimiye Camisi, Eski Cami, belediye binası, Sveti Konstantin – Elena Kilisesi ve Edirne Büyük Sinagogu bu tarihi yapılardan yalnızca birkaçını oluşturuyor.

 

Hem Sakin Hem İstanbul’a Yakın Bir Şehir

 

Trakya Üniversitesi nedeniyle oldukça yoğun bir öğrenci nüfusuna sahip olan Edirne, özellikle öğrenim dönemlerinde oldukça hareketli ve renkli bir hal alıyor. Kafe, bar, restoran gibi mekanlar açısından Türkiye’deki diğer şehirlerle karşılaştırıldığında oldukça zengin ve canlı olan kent, fiyatlar bakımından ise bazı noktalarda ortalamanın üzerine çıkabiliyor. Başta ev kiraları olmak üzere genel olarak gayrimenkul fiyatları, Edirne’de diğer küçük şehirlere oranla ortalamayı aşabilse de kent genel olarak her alanda uygun fiyatlar sunuyor.

 

Edirne’de İş İmkanları

 

Az nüfuslu, küçük bir şehir olduğundan Edirne’deki iş imkanları da kısıtlı seçeneklerden oluşuyor. Kent geneli; kamu, eğitim, sağlık, perakende, mağazacılık gibi alanların farklı kademelerinde iş imkanları sunsa da bu iş imkanlarının sektör ve sayı açısından belirli bir sınırda kaldığını unutmamak gerekiyor. Edirne, aynı zamanda İstanbul’a en yakın şehirler arasında bulunuyor. Haliyle kent sakinleri alış veriş, eğlence, gezi ve daha pek çok sebep için sık sık İstanbul’u ziyaret edebiliyor.

Kaynak

 

6874 kez görüntülendi. / 10-02-2017 tarihinde eklendi.

Scroll