Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Traklardan Osmanlıya bir gezi: 
Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi 
 
İki bölümden oluşan müzenin Etnografya bölümünde Osmanlı dönemine ait eşyaların yanı sıra, Edirne'ye özgü süsleme sanatı olan edirnekâri işlemelerle süslenmiş malzemeleri yakından inceleyebilirsiniz. Arkeoloji bölümünde ise tarih öncesi dönemlerle Roma ve Bizans dönemlerine ait yazıt ve eşyaları görerek, tarihi bilginizi görsel öğelerle süslemiş olacaksınız. 


1925 yılında Selimiye Külliyesi içinde yer alan Dar-ül Kurra Medresesi'nde açılan Edirne Müzesi, 1936'da yine külliye içinde Dar-ül Tedris Medresesinde kurulan Etnografya Müzesi ile geliştirilmiştir.  
 
1971 yılında yeni binasında modern bir müze haline getirilen Edirne Müzesi Etnografya ve Arkeoloji bölümlerinden oluşur.  
 
Etnografya bölümünde Osmanlı ev eşyaları, halılar, kilimler, sikkeler, kıyafetler, ahşap edirnekâri eşyalar bulunmaktadır. 
 
Müzenin Arkeoloji bölümünde ise prehistorik, Roma ve Bizans dönemlerine ait yazıtlar, mimari elemanlar, toprak kaplar, steller ve heykeller sergilenmektedir. 
 
Müze ziyaret saatleri 
 
Selimiye Camii'nin yakınında bulunan Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Pazartesi günleri dışında, haftanın diğer günleri açık olup, sabah 08:30-12:00, öğleden sonra ise 13:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirler. 
 
 
 

1065 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll