Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Edirnede Turizm | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Edirnede Turizm

Bir kültür kenti olma iddiası Edirne'nin en önemli hedefi olmalıdır. Avrupa'da kültür merkezi olan kentlerde ne varsa Edirne'de de fazlası ile vardır. Tarih ve Kültür Turizmi 
 
Başta Selimiye olmak üzere camileri, külliyeleri, medreseleri köprüleri, çarşıları vb. bir çok tarihi eseri içinde barındıran Edirne Türk tarihine ait en çok eseri barındıran kent olmak için neredeyse İstanbul ile yarışabilecek düzeydedir.  
 
Bunun yanında Osmanlı kültür ve sanatına ışık tutan Türk Rum ve Musevi Osmanlı evleri, Edirnekâri, Deva-i misk gibi şekerlemeler, mezar taşı işçilikleri vb kültürel zenginlikler de barındırmaktadır.  
 
Din Turizmi 
 
Dinsel amaçlı turizm de ilde oldukça gelişmiştir. Tüm Dünya da mimari açıdan başyapıt düzeyinde yer alan Selimiye Camii, dini açıdan da ziyaret edilmesi icap eden eserlerin başında gelmektedir. Mimari açıdan kuşkusuz ülkemizin en güzel camii olan Mimar Sinan’ın ustalık eseri, belki dini anlamda değil ama mimari anlamda İslam dünyasının da en güzel iki üç eserinden biridir.  
 
Selimiye Camii yanında mimarileri, süslemeleri ve kutsallıkları ile ön plana çıkan Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Beyazıd Külliyesi ve Camii, Muradiye Camii ve duaların kabul olunduğu yer olarak düşünülen Darühadis cami de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. 
Ramazan aylarında camilerdeki yoğunluk yurdun muhtelif yerlerinden gelen ziyaretçilerden kaynaklanmakta ise de Edirne Camileri her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 
 
Yine çokça ziyaret edilen bir çok İslam alimine ve Osmanlı Handanı mensuplarına ait türbelerde bulunmaktadır.  
 
Osmanlı döneminde yaşamış olan Bulgarlara ait Sv. Georgi Kilisesi de Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen bir çok ziyaretçiyi özellikle hafta sonlarında ve dini bayramlarda ağırlamaktadır.  
 
Bir zamanlar Osmanlı kentleri arasında en çok Musevi’yi barındıran kentlerden biri olan Edirneydi. Şu anda harap haldeki Büyük Sinanog ile belki dini anlamda değil ama kültürel anlamda ziyaret edilip görülmek istenen yerlerden biridir. 
 
Yine Bahai dini kurucusu Bahaullah’ın kaldığı ev olması sebebiyle Bahailer tarafından kutsal sayılan ev dinin mensupları tarafından ziyaret edilmektedir.  
 
Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Etkinlikleri 
 
Dünya tarihin en uzun süreli spor organizasyonu olan Kırkpınar bu sene 644. senesini yaşayacaktır. Edirne Turizmine en çok katkısı olan organizasyonların başında gelen Kırkpınar etkinlikleri bu sene 20-26 Haziran 2005 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Kırkpınar döneminde ile gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler il ekonomisine canlılık katmaktadır.  
 
Sahil Turizmi 
 
Edirne’nin güneyinde bulunan Saros Körfezi Marmara Deniz’inin aşırı kirlenmesi sonucu İstanbul ve Trakya civarında yaşayan insanlar için en ciddi natiflerden biri olmaya başlamıştır. J.J. Cousteu’ya atfedilen bir deyişe göre kendi kendini temizleyen üç denizden biri olan Saros Körfezi temiz denizi ile birlikte sualtı zenginlikleri ile de gittikçe artan ilgi görmeye başlamıştır.  
 
Keşan ve Enez ilçelerine bağlı 10 sayfiyede yaz aylarında Trakya ve İstanbul’dan yüzbinlerce insan tatillerini geçirmekte ve il ekonomisine katkı sağlamaktadır. Dalış Sporu içinde elverişli olan Keşan-Mecidiye-Uzunkum yöresi özellikle İstanbul’da yaşayan meraklılardan yoğun ilgi görmektedir.  
 
Av Turizmi 
 
Yılın Avlanma serbestliği olan bölümünde Trakya ve İstanbul’da yaşayan 100’lerce av meraklısı Edirne ve İlçelerini ziyaret etmektedir. Ziyaretin en sıklaştığı periyot ise Eylül ayında Bıldırcın avı için gerçekleşmektedir. Bıldırcın, keklik, üveyik, Yaban Ördeği gibi kuş türleri yanı sıra yaban domuzu tilki ve tavşan da avlanan hayvanlar arasında yer almaktadır.  
 
Doğa Turizmi 
 
Edirne çok güzel mesire yerlerine sahiptir. Bunların başında Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi yer alır. Edirne-Karaağaç yolu üzerindeki Meriç Nehri boyunca uzanan ağaç "Söğütlük" mesiresi de çevrenin en güzel dinlenme yerlerinden birisidir. 
 
Edirne'de doğal değer taşıyan Enez ilçesinde Gala Gölü ve çevresi bulunmaktadır. Gala Gölü önemli bir kuş konaklama alanı "KUŞ CENNETİ" olmasına rağmen gerekli düzenlemeler ve altyapı çalışmaları yapıldığında turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olacaktır. Ekolojik turizm potansiyeli açısından önemli bir yere sahip olan Meriç Nehri ve çevresinde çok sayıda göl ve gölet bulunmaktadır. 
 
Tunca nehrinin oluşturduğu kıvrımların yarattığı eşsiz doğal güzellikler ve göl Edirne kent merkezine 6 km uzaklıktadır. "Eğribük ve Gölbaba" olarak bilinen yöre yakın zamanda aktif bir turizm bölgesi olacaktır.  
 
Turizm işletme belgeli 15 adet tesiste 1.180 gün/adet yatak kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca 2 adet motel bulunmakta olup yatak kapasitesi günlük 60 kişidir.  
2001 yılı otel ve motellerde konaklayan ve geceleyen kişi sayısı ise yaklaşık 350.000 adettir. 
 

1035 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll