Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Edirnenin Coğrafi Özellikleri | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Edirnenin Coğrafi Özellikleri

Türkiye'nin en batısındaki sınır yıldızı: Edirne

Türkiye'nin en batısındaki il olan Edirne, Yunanistan ve Bulgaristan sınırında, geniş düzlükler ve basık tepelerin hakim olduğu, topraklarının %80'i tarıma elverişli bir coğrafya üzerinde yer almaktadır.


Koordinatlar ve yüzölçümü

Edirne, Marmara Bölgesi'nin Trakya bölümünde 40° 30' - 42° 00' kuzey enlemleri ile, 26° 00'- 27° 00' doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Edirne genel karakteri itibariyle geniş düzlüklerle, basık tepelerin yer almış bulunduğu bir havzada yer almaktadır.

Konum itibariyle Türkiye’nin tam batısında bulunan Edirne, 6276 km2 yüzölçümüyle, ülke topraklarının binde 8’ini kaplamaktadır.

İl merkezinin denizden yüksekliği 41 metredir. 

Marmara Bölgesi’nde Edirne 
© edirneden.com

Edirne havzası

Edirne havzası, kuzeydoğudan Istıranca, batıdan Rodop dağlarıyla çevrilidir. Havzanın Kuzey-Batı köşesinde Istıranca ve Rodop kitlesi birbirine yaklaşır, bu ikisinin arasında ise Meriç Vadisi yer alır. İl topraklarının % 80’i tarıma elverişlidir.

İlin alanı, doğudan Kırklareli’nin Pehlivanköy, Merkez, Kofçaz; Tekirdağ’ın Malkara ve Hayrabolu ve Çanakkale’nin Gelibolu ilçeleri ile; batıda Yunanistan; kuzeybatıda Bulgaristan; güneyinde ise Ege denizi ile çevrilidir.

Bulgaristan sınırı

Türkiye’nin batı sınır topraklarının önemli bir bölümünü içine alan Edirne'nin Bulgaristan’la 88km’lik bir sınırı vardır. Bulgaristan’la olan sınır, Kırklareli il sınırından başlayarak, Tunca Irmağı’nı kesip, güneybatı yönünde uzanarak Meriç Irmağı’nda sona ermektedir. Burada, Türk, Bulgar ve Yunan sınırları birleşmektedir. 

Yunanistan sınırı

Meriç Irmağı, ilin Yunanistan’la sınırını oluşturur. Irmağın doğu yakası Edirne, batı yakası Yunanistan’dır. Edirne-Yunanistan sınırının uzunluğu 204 kilometredir. Bu sınır, Enez’de sona ermektedir.

Edirne ve yakın çevresi

Yüzey şekilleri

Yüzey şekilleri bakımından, ilin kuzeyinde Istıranca dağları, orta bölümünde Ergene havzası, güneyinde Koru dağları ve platolar ile Meriç Ovası ve Deltası bulunmaktadır.

Yakın çevredeki iller

Edirne’ye karayolu ile en yakın ulaşılabilen iller Kırklareli (62 km) ve Tekirdağ’dır (141 km). 

Komşu iller arasında en uzak mesafede olan il merkezi ise Çanakkale’dir (223 km).

Edirne, demiryoluyla İstanbul’a ve Kapıkule üzerinden Avrupa’ya bağlanır. Edirne-İstanbul arası 299 kilometre, Edirne-Kapıkule arası 20 kilometredir. 

5161 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll