Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Gala Gölü Milli Parkı | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Gala Gölü Milli Parkı

Marmara Bölgesinde, Edirne ili, Enez ilçesi, Karpuzlu ve Koyun Tepe köyleri sınırları içerisinde yer almaktadır. Gala gölü’nün çevresi bataklıktır. Yüzölçümü yaklaşık 7,7 km² olan göl, Meriç ırmağı ile bağlantılıdır. Meriç ırmağı’nın zaman zaman taşıdığı maddeler, gölün bağlantıyı sağlayan ayağını kapatmaktadır. Böyle durumlarda Gala gölü, çevre toprakları su altında bırakmakta ve Gala gölü ile Pamuklu göl birleşmektedir. Ortalama derinliği 70 santimetre’dir. Çok tuzlu olan suları kullanılmaz. Göl çevresi bütünüyle bataklıktır. Bu bataklıkların doğal bitki örtüsü sazlık ve kamışlıktır. Kışın bu bataklıklar ulaşım olanağı vermez. Yazın ise kuruyan yerlerden geçilebilir. Kışın Ocak ve Şubat aylarının soğuk günlerinde, yüzeyinde ince bir buz tabakası oluşan Gala gölü’nden temel yararlanma biçimi balıkçılıktır. Gala Gölü'ne Enez ilçesinin hemen yanından 10 Keşan-Enez yolu ile ulaşılmakta olup, Enez ilçesine uzaklığı 5 km'dir.Sulak saha, göl ve orman ekosistemlerini ve bu ekosistemlerde barınan çeşitli canlı türlerini ihtiva etmesi, 111 kuş türünün varlığı, nesli tehlikeye düşmüş veya nadir türleri, özellikle tepeli pelik, pelikan, çeltikçi ve küçük karabatak gibi nesli son derece azalmış türleri barındırması özelliklerini oluşturmaktadır. 


Koruma, bilimsel araştırma ve tabiatın önemi konusundaki bilinci arttırmaya yönelik tesis ve düzenlemelerin getirilmesi esas amacı oluşturmaktadır.Giriş -kontrol kulübesi, otopark, koruma binası ve gözetleme yeri ve kule yapılması öngörülmektedir. 


Kuş populasyonunun ve göl ekosisteminin ekolojik durumu(göl seviyesindeki değişmeler, tuzluluk oranı, derinlik, plankton ve fitoplakton,ısı gibi) araştırılacak ve izlenecek konulardır. 
 

2005 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla Türkiye’nin 36. Milli Parkı olarak ilan edilerek Gala Gölü Milli Parkı ismini almıştır. İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile ziyaretçisi her geçen yıl artan Milli Parkın büyüklüğü yaklaşık 6.000 hektarı buluyor. Pamuklu, Küçük Gala ve Büyük Gala Gölleri ile Hisar Dağı eteklerindeki ormanlık alandan oluşan Milli Park bölgesi Enez ve İpsala İlçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından kabul edilen Milli Parkta 46’sı yerli, 117’si göçmen 163 kuş türü gözlemlenebiliyor. Türkiye’nin ikinci büyük kuş cenneti olarak nitelendirilen alanda ziyaretçiler doğa sporları kurallarına uygun olarak doğal hayatı bozmadan, yürüyüş, bisiklet kullanma, manzara seyretmek, doğa fotoğrafçılığı, kuş gözlemciliği, piknik vb. aktiviteler gerçekleştirebiliyor.

1377 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll