Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

İstiklal Ortaokulu Binası | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

İstiklal Ortaokulu Binası

Vali Hacı Adil Bey tarafından yaptırılan bina, bir çok amaçla kullanılmış ve en sonunda okul binası olarak kullanılmıştır.Kaleiçi'ndeki bu okulun binası, Edirne Valilerinden Hacı Adil Bey tarafından, eski Seriye Mahkemesi arsasına 1909 yılında yaptırılmıştır. Bir yıl sonra, İttihat Terakki Darüleytamı olarak çalışmaya başlamış; Balkan Savaşı öncesinde bir süre için Emniyet Müdürlüğüne terk edilmiş, 1913 Bulgar işgaline kadar öğretime ara verilmiştir.
1914'te yeniden eğitime başlayan okul, 1918 yılına kadar hizmet vermiş; 1919'da ise Trakya Paşaeli Cemiyeti Erkanı Harbiyesi'nin karargahı olarak kullanılmıştır. Yunanlar Edirne'yi işgal ettiklerinde, binayı, banka olarak kullanmışlardır.

Aynı bina; 1923'te Kız Orta Mektebi olarak açılmış ve 1924'te Gazi Paşa İlk Mektebi burada öğretime başlamış, 1927'de ise Maarif Emaneti buraya taşınmıştı. 1927 Eylül'ünde Gazi, Yusuf Hoca ve Üç Şerefeli okulları birleştirilerek okula İstiklal adı verilmiştir. İstiklal İlkokulu bu ad ile öğretimine Selimiye Okulu binasında ve Halkevi yapısında çalışmaya devam etmiştir. 1929-30 ders yılında Maarif Müdürlüğünün Maarif Emaneti olarak kullandığı bu binayı terk ederek Hükümet konağına taşınınca, Halkevinde bulunan İstiklal İlkokulu şimdiki binasına yerleşmiştir. 
 

1524 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll