Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Kırmızı Dipli Mum | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Kırmızı Dipli Mum

Kırpınar'a çağrı: Kırmızı Dipli Mum

Kırmızı dipli mum, güreş müsabakalarından önce pehlivanlara ve ağa tarafından davet edilen konuklara gönderilir. Kırkpınar'ın olmazsa olmazlarındandır.Kırmızı Dipli Mum


Kırkpınar ağalığını yüklenen kişiler Mart ayı başından itibaren köylere, kasabalara, şehirlcre "Mühürlü kırmızı dipli mum" ları göndererek panayırın ne zaman açılacağını, güreşlerin hangi tarihte yapılacağını bildirirlerdi. 


Kırmızı dipli mumlar, köy ve kasabaların kahvelerinin yüksekçe bir yerine asılır, böylece herkes Kırkpınar'a davet edildiklerini anlardı. Kırmızı dipli mum alışkanlığından önce, her köy, şehir ya da kasabaya "Okuyucu" tabir edilen haberciler gönderilir, okuma ve yazmaları olmayan bu okuyucular, ezberledikleri davetiye metnini bağırarak okuyup halka duyururlardı.


Elbette iletişim çağında okuyuculara köy köy, kasaba kasaba dolaşıp ağanın davetini duyuran okuyuculara gerek yok. Radyo, gazete ve televizyonlar sayesinde her haberi anında duyurmak mümkün. Ne var ki, geleneklerin yaşatılması açısından "Kırmızı dipli mum" alışkanlığı sürdürülmeli, ağa davetlilerine bu mumlardan göndermelidir.


Kırmızı dipli mum bildiğimiz beyaz parafın mumların dip tarafına kırmızı boya sürülmüş olanı ile elde edilmektedir.
 

1400 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll