Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Nam-ı Diğer Gaddar Aliço: Kel Aliço | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Nam-ı Diğer Gaddar Aliço: Kel Aliço

Nam-ı Diğer "Gaddar" Aliço: Kel Aliço 


Padişah Abdülaziz Aliço ile güreşe tutuşmuştur. Aliço Padişah Abdülaziz’i kündeye getirmiş ama atmamıştır. Bunun üzerine padişah ona neden atmadığını sorar. Aliço’da: "Senin karşında nice düveller var, onlar atamıyor da ben nasıl atayım" cevabını vermiştir.


Kel Aliço


Türk tarihinin yetiştirdiği pehlivanların en önemli temsilcisidir. 27 yıl Kırkpınar Başpehlivanlığını kimseye bırakmayan Aliço 1844 yılında Bulgaristan'ın Lofça Kasabasında doğmuş çocukluğunu orada geçirmiştir. Büyük pehlivan Aliço, güreşe Bulgaristan’da başlamıştır. Güreşe oldukça meraklı olan halası, onu pehlivan yapmak istiyor bu sebeple de ona çok iyi bakıyordu. Aliço, arkadaşlarıyla devamlı güreş tutar her seferinde onları yenerdi. Bazen arkadaşları iki kişi bir olup, Aliço ile güreşiyor ama yine de yenmeye muvaffak olamıyorlardı.


Kel Aliço, Lofça’nın yemyeşil ormanlarının temiz havasının itinalı bakımı sayesinde gün geçtikçe serpilip gelişmişti. O zamanlar Bulgaristan’da, düğünlerde gençler arasında güreşler yapılıyor, Aliço bu güreşlere de katılarak karşısına çıkan rakipleri yeniyordu.


Kel Aliço Bulgaristan’dan yurdumuza 93 harbi sonunda başlayan göçlerle kardeşi Kara İbo ile birlikte gelmiştir. Kardeşi Kara İbo güreşmiyordu. Güreşmekten vazgeçmeyen Aliço’nun ünü yayılmaya başlamıştı. Ünü kendisi de bir güreşçi olan Osmanlı Padişahı Abdülaziz’in kulağına kadar gelmiştir. Padişah Abdülaziz Aliço ile güreşe tutuşmuştur. Aliço padişah Abdülaziz’i kündeye getirmiş ama atmamıştır. Bunun üzerine padişah ona neden atmadığını sorar. Aliço’da, "Senin karşında nice düveller var, onlar atamıyor da ben nasıl atayım" cevabını vermiştir. Bu cevaptan hoşlanan padişah, Aliçoyu 15 altınla ödüllendirerek yanına, saraya "saray pehlivanı" olarak almıştır.


Osmanlı padişahı Abdülaziz döneminde (1861-1876) saray pehlivanlığına yükselen Aliço’nun ünü yurdun dört bir tarafına yayılmıştır.


Kel Aliço saraya alındıktan sonra, Abdülaziz’in en gözde ve en çok sevdiği pehlivan olmuştur. Kel Aliço, güreşi bıraktığı 1894 yılına kadar kırılması güç bir rekor olan 27 yıl üst üste Kırkpınar Başpehlivanlığı yapmıştır. 


Saçının azlığından Kel Aliço güreşteki amansız hücumlarından da Gaddar Aliço lakaplarını almıştır.


Kel Aliço’nun yaşamının son yıllarında gözlerine perde iner ve dünyayı görmemeye başlar. Onu yeğeni Kel İbrahim kolundan tutarak gezdirmeye başlar.


Cihan pehlivanı Aliço, Tifo hastalığına yakalanmış, 1922 yılında vefat etmiştir. Mezarı Edirne ili İpsala ilçesi Koyunyeri köyündedir(Aliço Pehlivan köyü). Kel Aliço’nun yaşadığı evin arsası üzerine Koyunyeri Aliço ilköğretim okulu yapılmış olup, bu okul halen eğitim ve öğretime devam etmektedir. 
 

2292 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll