Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Peşrev | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Peşrev

Kırkpınar'ın renkli bir sahnesi: Peşrev

Cazgır güreşçileri taktim edip duasını bitirdikten sonra güreşçiler peşrev çekip güreşe hazırlanırlar.Güreşe başlamadan önce yapılan bir ısınma ve kültür-fizik hareketidir. Ahenkli bir şekilde yapılan bu hareketler , seyircilerin zevkini okşar, pehlivanın moralini yükseltir. Pehlivan peşrev ile nefesini, kaslarını ve kalbini biraz sonra başlayacak olan mücadeleye hazırlar. 


Güreşmek üzere hakem heyeti önüne gelmiş pehlivanların cazgır tarafında takdimi ve duası yapıldıktan sonra verdiği işaretle, çalınmaya başlayan davulların ve zurnaların nağmeleri arasında pehlivanlar ahenkli bir şekilde ellerini ve kollarını sallayarak peşreve başlarlar.


Peşrevde üç kez ileri, üç kez de geri gidişten sonra yere sol diz ile çökülerek önce sağ el yere, dize, dudağa ve alına üç defa değdirilir. Hatta bazıları tarafından bir ot koparılarak ağza alınır ve ısırılır. Bu merasim bittikten sonra tekrar sıçrayarak arada sırada “Hayda bre pehlivan” diye bağırılır. 


Karşılıklı gidiş ve gelişten sonra hasmın paçaları yoklanır ve sırtı sıvazlanır, enseler bağlanır, eller tutuşur ve birkaç defa sallanılır, güreşe böylece girilmiş olur.
 

1148 kez görüntülendi. / 7 yıl önce eklendi.

  • Scroll