Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN ! | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi
BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN !

656. Kırkpınar Güreşlerinde Başpehlivan, Orhan Okulu'yu mağlup ederek İsmail Balaban oldu. İki tarafında defalarca ikaz edildiği ve ince İsmail Balaban'ın sonra Orhan Okulu'nun sarı kart gördüğü mücadele son senelerin belki de en atak olan final müsabakasıydı. Pehlivanlarımızı mücadelelerinden dolayı tebrik ediyoruz.


Fotoğraf: Orhan Doğan

 

Antalya’nın Elmalı ilçesinin Akçay köyünde 03.09.1987 tarihinde doğmuştur. Elmalı'nın Akçay köyünde çiftçilik yapan Hasan-Ümmü Gülsüm Balaban çiftinin ikiz çocuklarından biri olan (İsmail ve Turan Balaban) İsmail Balaban, küçük yaşta güreşe merak salmış, 17 yaşındayken eski yağlı güreş pehlivanlarından Ziya Talan'ın kendilerini keşfetmesiyle güreşi profesyonel olarak yapmaya başlamıştır.

 

Hafta sonları ilçedeki elma bahçelerinde hamallık yapan ikizler, hafta içi de buradan kazandıkları para ile hem eğitimlerini hem de güreş hayatlarını sürdürmeye çalışmışlardır. Antalya'nın çeşitli yerlerinde düzenlenen güreş müsabakalarına gitmek için geceleri kamyonlara saman balyaları yükleyen, yaşıtlarına göre daha iri vücutları nedeniyle ağır işlerde çalışan İsmail ile kardeşi Turan Balaban, Konyaaltı Belediye Spor Kulübü çatısı altında çıktıkları çayırlarda başarılı sonuçlar almış ve güreş severlerin sevgisini kazanmışlardır.

 

Zor şartlarda güreşe devam eden İsmail Balaban, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in ilgisi ve güreş sever iş adamlarının desteği ile art arda şampiyonluklar kazanmaya başlamışlardır.

 

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde, 2009 yılı Küçük Orta Büyük Boy’da birincilik, 2012 yılında da Başaltı Boyunda üçüncülük kazanmıştır. 5-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleşen, 652. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde İsmail Balaban baş kategorisinde er meydanına çıktı. Şaban Yılmaz ve Recep Kara gibi efsane güreşçileri eleyerek finale yükselmeyi başardı. Finalde son 2 yılın şampiyonu yine Antalyalı, Ali GÜRBÜZ ile karşılaşan İsmail Balaban, zorlu geçen müsabakanın sonunda 2. olarak büyük bir başarıya imza attı. Ancak Ali Gürbüz’ün güreş federasyonundan ceza alması nedeniyle İsmail Balaban 2013 yılı Başpehlivanı olarak ilan edildi. 2014 yılı güreşlerinde de, finalde Fatih Atlı’ya yenilerek ikincilik kürsüsüne çıkmıştır. Er meydanını dolduran binlerce güreşseverin sevgisini kazanmıştır. Halen Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu üçüncü sınıf öğrencisidir.

 

2017 Yılı 656. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde finalde Orhan Okulu'yu yenerek Türkiye Başpehlivanı olmuştur.

 

98 kğ ağırlığında 1.80 boyunda olan Balaban’ın lisans numarası 07-1071’dir. Halen Konya altı Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak güreş hayatını sürdürmektedir.

2213 kez görüntülendi. / 16-07-2017 tarihinde eklendi.

Scroll