Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

EDİRNE, ELAZIĞ İÇİN TEK YÜREK OLDU | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi
EDİRNE, ELAZIĞ İÇİN TEK YÜREK OLDU

Edirne Belediyesi, Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremde mağduriyet yaşayan vatandaşların yaralarını sarabilmek adına yardım kampanyası başlattı. Elazığ için adeta tek yürek olan vatandaşlar, yardımlarını Edirne Belediyesi’ne ulaştırmaya başladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplanan yardımların Pazartesi sabahı yola çıkacak olan yardım tırı ile Elazığ’a ulaştırılacağını söyledi.Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Edirne Belediyesi yardım kampanyası başlattı. Edirneliler, Elazığ’da mağduriyet yaşayan vatandaşların yaralarını sarabilmek adeta tek yürek oldu ve evlerinde bulunan battaniye, yorgan, mont, kaban gibi kışlık giyecekleri Elazığlı vatandaşlara ulaştırılması için Edirne Belediyesi’ne getirdi.

Elazığ depreminde 22 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da “Enkaz altında 22 vatandaşımız tespit edildi. Onlara ulaşılmaya çalışılıyor. Binin üzerinde yaralı vatandaşımız var. Ama açıklanana göre bir hayati tehlikesi yok. Başta Elazığ olmak üzere depremden etkilenen bütün vatandaşlarımıza, bütün ülkemize, bütün insanlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Maalesef 22 vefatımız var. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyoruz. Kış olması nedeniyle soğuk, o bölge daha da soğuk. Depremden 2 saat sonra birçok belediye deprem bölgesine araçlarını gönderdi. Bununla ilgilide yetkililer ile görüştüm. Şuanda AKUT yada EDAK gibi ekiplere ihtiyaç olmadığını, çünkü toplamda 30 ev yıkılmış. Yeteri sayıda ekip olduğunu,  kurtarma aracı olduğunu söylediler. Tabi ki devletimiz büyük bir devlet. Devlet, millet bütün kurumlarıyla; belediyeleriyle teyakkuza geçmek istiyorlar. Bizim gözlediğimiz kadarıyla bu depremde, depremin olduğu andan itibaren hızlı bir aksiyon alındı; her şey planlı gidiyor. Önceden çalışıldığı gibi gidiyor. Bunu sevindirici gördüm. Tabi orada deprem tespit çalışmaları başladığında kaç evin oturulamaz olduğu; kaç vatandaşın çadıra, giysiye, yiyecek/içeceğe ihtiyacı olduğu o zaman ortaya çıkacak. Şimdilik tabi bunlar geçici tedbirler” diye konuştu.

Edirne Belediyesi olarak depremden 2 saat sonra bir yardım kampanyası başlattıklarını ifade eden Gürkan, “Edirneliler her zaman olduğu gibi çok büyük bir duyarlılık ile her türlü giyişi yardımını yapıyorlar, destek oluyorlar. Biz de bunu koordine ediyoruz hem de bizim Dosteller Dayanışma Evi’de birikmiş olan giyişi ve diğer eşyalardan destekler yaparak, kısa sürede bunları derleyip toparlayacağız. Pazartesi sabahı erken saatlerde bunları Edirne halkı adına yardım tırımızla Elazığ’a göndereceğiz” dedi.

1837 kez görüntülendi. / 27-01-2020 tarihinde eklendi.

Scroll