Edirnemde | Edirne Kent Rehberi

Milli Savunma Bakanı Işık Edirnede | Edirnemde | Edirne Kent Rehberi
Milli Savunma Bakanı Işık Edirnede

Bir dizi ziyaret için Edirne’ye gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ilk olarak Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti. Vali Özdemir tarafından karşılanan Bakan Işık, Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra açıklamalarda bulundu.


Vali Günay Özdemir, Edirne’nin Balkanların tarih ve kültür merkezi olduğunu belirterek, “Edirne tarih boyunca her zaman kimliğini korumuş önemli şehirlerimizden birisidir. Osmanlı İmparatorluğuna bir asra yakın başkentlik yapan bu tarihi kentte sizleri ağırlamaktan onur duyduk hoş geldiniz” dedi. 


Milli Savunma Bakanı olarak Edirne’ye ilk kez geldiğini ifade eden Bakan Fikri Işık, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yunanistan’ın 8 darbeci askeri iade etmemesine ilişkin olarak sorulan soruya Bakan Işık; “Tabi bu Yunanistan’ın tavrını anlamamız mümkün değil. Yunanistan, NATO’da bizim müttefikimiz. Her şeyden önce de komşumuz. İyi komşuluk açısından kendilerinin terör örgütü saydığı bir örgütün üyesi teröristi Türkiye’ye iade etmemesinin izahı olamaz. Bugün de basına yansıyan haberler vardı. Bugüne kadar hiçbir terör örgütü üyesini, teröristi Türkiye’ye iade etmediler. Bu iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Şunu artık bilmemiz gerekiyor, terör artık küreselleşmiştir. Terörle mücadelede de küresel işbirliği artık olmazsa olmazdır. Ve hiçbir ülke bu terör bana zarar vermez diye düşünmemelidir. Teröre müsamaha eninde sonunda kendisine bedel ödetir. Bu açıdan 8 tane FETÖ üyesi olduğunu düşündüğümüz kişinin Türkiye’ye iade edilmemesi kabul edilemez. Efendim yargı kararı. Hayır, bu siyasi bir karardır. Yunanistan’ın bu konuyu tekrar değerlendirmesi, yargının bu kararını tekrar gözden geçirmesi ve terör örgütü üyesi olduğu düşünülen kişilerin Türkiye’ye iadesinin bir an önce gerçekleşmesi gerekmektedir. 248 tane insan şehit oldu. 2 bin 193 kişi yaralandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı. Ankara, İstanbul hainlerin hedefi haline geldi. Ve bunlar helikoptere binerek izin almadan Yunanistan’a kaçtı. Bunların iade edilip Türkiye’de yargılanması gerekmez mi? Bunların Türkiye’de yargı önüne çıkması gerekiyor. Hiçbir bahane kabul edilemez. Yunanistan’dan beklediğimiz iyi komşuluk. Ve NATO ittifakı çerçevesinde kendi üzerine düşeni yapmasıdır. Bu güne kadar yapmadılar ama bu bir başlangıç olur, Türkiye’nin terörist örgüt üyelerini iadesinde bir adım atmış olunur. Yoksa ne iyi komşuluk ilişkileri ne de ittifak ilişkileriyle bağdaşan bir durum olmaz. Bütün Avrupa için söylüyoruz. Terörle işbirliği yılanla aynı çuvala girmektir. Terörle müsamaha yılanla çuvala girmektir” dedi.


Savunma sanayisinde yerlilik oranının arttırılarak yüzde 60’lar seviyesine ulaştığını ifade eden Bakan Işık, “Milli muharip uçağı ile ilk hedefimiz 2023 yılı. Teknoloji geliştirmede her teknolojinin kendi tarihi var. Bir dünya çapında tarih verme imkânımız yok. Savunma sanayi, Türkiye gibi bir ülke için olmazsa olmaz. Türkiye Türk Silahlı Kuvvetleri güçlü insan yapısını savunma sanayi ile teçhiz ederse o zaman Türkiye kendi savunmasında çok rahat eder. Savunmada herkesin güvenle yaşadığı ülke konumuna gelir. Çok nitelikli insan kaynağının yanında güçlü bir savunma sanayi bizim için ekmek, su kadar önemlidir. 1974’teki Kıbrıs harekâtında dost dediğimiz ülkelerin koyduğu ambargoyu unutmadık. 1990’larda terörle mücadele ederken bir takım ülkelerin sattıkları silahları terörle mücadelede kullanamazsınız diye nasıl sınırlamalar getirdiğini biliyoruz. Hatta biraz daha geriye gidersek 1’nci Dünya Savaşı sırasında parasını ödediğimiz halde alamadığımız gemilerimiz var. Türkiye savunma sanayinde dışa bağımlılığını minimize etmek zorundadır. 2012 görevi devir aldığımızda yerlilik oranı yüzde 24. Yüzde 76 oranında dışa bağımlıydık. Bu yüzde 24’ünde niteliği çok düşüktü. Bugün savunma sanayinde yerlilik oranımız yüzde 60’ı geçti. Nitelikte çok yükseldi. Piyade tüfeğinden insansız hava aracına, helikopterinden kendi gemisine kadar ihtiyaç duyduğu pek çok silahı yerli ve milli imkânlar üreten bir Türkiye var. Ama bunları da yeterli görmüyoruz. İlk hedefimiz savunma sanayindeki yerlilik oranını yüzde 80’e çıkarmak, Türkiye'nin kritik teknolojilere sahip olmasını sağlamak. Bu açıdan pek çok projeyi sürdürüyoruz. Kendi hava üssü füze çalışmamızı yapıyoruz. Kendimize ait milli muharip uçağı geliştirmek içinde çalışmalara başladık. Atılan imzalarla milli muharip uçağı geliştirilecek. İngilizlerle işbirliği yapacağız ama elde eden birikim Türkiye’nin olacak. Uçak motorumuzu kendimiz gerçekleştiriyoruz. Füzedeki radar sistemlerimizi, milli detektörlerimizin gerçekleştirilmesi, yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi için gayret gösteriyoruz” diye konuştu.


Edirne temasları kapsamında ilk olarak Edirne Valiliğini ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ardından 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına geçerek, Tuğgeneral Salim Afgün ve 5. Kolordu Komutanı Tümgeneral Alpaslan’ı ziyaret etti. Afgün komutasındaki tören mangası tarafından karşılanan Bakan Işık, tören kıtasını selamlayarak, hatıra fotoğrafı çektirdi.
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ziyaretlerinin ardından Şehit Aileleri ve Gazilerle bir araya geldi. Şehit yakınları ve gazilerle tek tek ilgilenen Bakan Işık, daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti. Belediye’de bulunan Atatürk odasını da ziyaret eden Bakan Işık, odada bulunan tarihi eşyalar ve tablolar hakkında Başkan Gürkan’dan bilgiler aldı.

1698 kez görüntülendi. / 30-01-2017 tarihinde eklendi.

Scroll